A Faun labirintusa.
 
Login/out
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

 
.
Indulás: 2007-10-19
 

 

 

 
 

 

     Csak meghívásra!

 

 

 

 

 

 

 

 

 Faun labirintusa semmilyen konkrét vallási jegyet nem visel magán, mégis az egyik legizgalmasabb magyarázata a kereszténység lényegének, amit valaha filmen rögzítettek. Nagyon brutális, és nagyon megindító.

Forrás: Best Hollywood

Maribel Verdú és Ivana Baquero

 

 

A Faun labirintusa című filmben párhuzamosan bontakozik ki egy tündérmese és egy háborús dráma. A spanyol polgárháború utolsó pillanataiban játszódó kosztümös film és a fantasyelemek izgalmasan keverednek egymással, a két világ különös párbeszéde önmagában elvarázsolja a nézőt. Ez a varázslat azonban annyira brutális, hogy akit zavarba ejt a lüktető emberi hús részletezett látványa, az legyen óvatos a jegypénztárakkal. Ritkán fordul elő, hogy egyszerre az összes sorban akadnak felszisszenő, zavartan vihogó és kényelmetlenül magukat igazgató emberek. Itt erre okot adtak az alkotók. A brutalitás azonban nem öncélú. Nagyon világos értelme van a szenvedésnek. A passió és a Narnia Krónikái két, e hasábokon eléggé lefitymált film keveréke A Faun labirintusa, de olyan keverék, ahol minden, ami a másik kettőben mesterkélt volt, az most működik.

A Faun labirintusa szimbolista alkotás. A film sodró lendülete és izgalmas látványvilága miatt okoskodó értelmezgetések nélkül is megállja a helyét, de jól láthatóan ez se nem történelmi, se nem horror-fantasy film. Hanem a kereszténység alapvetésének parabolája. Nem kell teológusnak lenni ahhoz, hogy az utalások tucatjait és az egész film dramaturgiáját egy különös köntösbe öltöztetett passió-játéknak értelmezzük. Modern filmes eszközökkel, lélegzetelállító látvánnyal és szerteágazó cselekménnyel magyarázza el ez a film, hogy mit kell azon érteni, hogy áldozat, hogy gonosz, hogy jó, hogy megváltás, hogy önként vállalt szenvedés, hogy árulás és megbocsátás, hogy a nyomorultak segítése, hogy kísértés. Természetesen nem egy Krisztus-történetet látunk, szó sincs istenkáromlásról vagy egy profanizált, esetleg mesévé szelídített képes bibliáról. Nem a történet a lényeg, hanem az értékek és dilemmák egyeznek meg a kanonizált passió értékeivel és dilemmáival. Nincsenek egyértelműen megfeleltethető szereplők, de a film összes nagy kérdése és válasza újszövetségi ihletettségű. Erre kicsit rásegítenek képekkel is, az aprószentek legyilkolásának ikonográfiája egy az egyben megjelenik a szemeit tenyerében viselő szörny termének falán például. De az ördög és az isten ebben a filmben nem a részletekben van, hanem a szimbolikus történet értelmezési szintjén.

Ofelia, az árva kislány, egy másik (itt föld alatti) világ titkos küldöttje a leggyengébb, de a jóság és az önfeláldozás erejével a fegyveres barbár környezetben mégis egyetlenként képes a csodára. A film emberek között játszódó szintje sem valós, a történet szinte irreális, a szereplők nem személyiségek, hanem értékek képviselői. A gonosz egyneműen gonosz, a jó egyneműen jó, az esendőség megbocsátható, a kísértés ördögi, a varázskönyv igazságai megkérdőjelezhetetlenek. A fantázia-világ szintje a maga próbatételeivel nem tűnik irreálisabbnak a fenti világnál, sőt, a két világ eseményei összefüggenek. Amikor fent rosszabbra fordulnak az események, akkor lent is nagy a baj. A két világ egymásnak válaszolgat.

Forrás: Best Hollywood
Ivana Baquero és Doug Jones a filmben


Közben lehet izgulni a köztársaságiakért, a kedves orvosért, a gonosz varangy vagy a csecsemőfaló szörny legyőzéséért. Látunk kínvallatást, lövöldözést, a film a legfelszínesebb, szó szerint értelmezhető szintjén is izgalmas és élvezetes. Megrendítő is, ritka, hogy a jót és a gonoszt ennyire átélhetően, ilyen erővel tudják vásznon ábrázolni. Nem csak tudjuk, hogy ki melyik oldalon áll, hanem a néző gyűlölni kezdi a rosszat, annyira, hogy ha nagyon fáj neki, önkéntelenül is örül a kínnak. A jó összes megpróbáltatásaikor pedig elfacsarodik a szíve.

Ebből az emberi mészárszékből és tündérekből, faunokból és szörnyekből álló mocskos kavalkádból világossá válik, hogy mit jelent a megváltás a maga teljes szakralitásában. A durvaság és a tisztaság keveredése nehezen ábrázolható, az önfeláldozás méltósága könnyen csúszik giccsbe, de itt minden a helyén van. Ez a film a modern embernek kulcs lehet a krisztusi történet átéléséhez. És még egy jó kis thrillert is lehet látni közben.

 

 

 

A Faun labirintusa
El laberinto del fauno
fantasy, dráma
2007. augusztus 28.
Rendezte: Guillermo del Toro
Szereplők: Ivana Baquero, Sergi López, Maribel Verdú, Doug Jones, Ariadna Gil
Író: Guillermo del Toro
Operatőr: Guillermo Navarro
Zeneszerző: Javier Navarrete
Gyártó ország: Mexikó, Spanyolország, USA
Hossz: 119 perc
Forgalmazó: Best Hollywood

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Képarány: 1.85:1(16:9)
Hang: magyar(5.1) , spanyol(5.1) , magyar(DTS) , spanyol(DTS)
Feliratok: magyar
Extrák: Audiókommentár - a rendező közreműködésével
Képgaléria
Előzetes
Tévészpot (televíziós előzetes)
Interjú - a szereplőkkel
Interjú - az alkotókkal
 

A Faun labirintusa értékelés

Tudjátok mit, legyen 8/10, mert érzem, hogy nem a legjobb napon néztem. Majd 1 év múlva újrázom. Amit még ajánlanék az a Mirrormask, ami sokkal kevesebb pénzből készülve repíti el az embert. Amiről még szót ejtenék, az az, hogy ez a poszter mennyire durva már! Hazai bemutató időpontja jelenleg március 8, de ez ugye mág változhat
 
 

A Faun labirintusa (El laberinto del fauno) egy 2006-os, három Oscar-díjat nyert spanyol nyelvű film Guillermo del Toro írásában-rendezésében. A címbeli faun a római mitológia teremtményére utal, míg az angol elnevezés (Pan's Labyrinth – "Pán labirintusa") a faunszerű görög istent, Pánt idézi meg, noha a filmben ilyen formában sosem említik.

A számos Golden Globe- és Oscar-jelölést kapott film permierje a 2006-os Cannes-i Filmfesztiválon volt. Spanyolországban és Mexikóban 2006 októberében került a mozikba, az észak-amerikai bemutatóra december 29-én került sor, míg Magyarországon 2007. március 8-tól volt látható.

 

Egy kislány fájdalmas története a felszínen, meg az ellenállóké. A fasiszta kapitányé. A lány története nem áll messze, sőt, nagyon közel áll a Végtelen történet meséjéhez: mentsd meg Meseországot, holdtölte előtt. Itt ugyan a fantázia birodalmát nem támadja semmi, leszámítva óriás békákat és tündérfaló rémeket, de ezek ugyanúgy a mesevilág részei, akár a faun és a labirintus. A labirintus, amelyik összeköti a két világot. A mesevilág persze egészen más, mint az Ende-regényben illetve adaptációjában. Sokkal szörnyűségesebb. Semmi sem egyértelmű benne. Pont, mint amilyen a külvilág a lány körül. Utóbbi persze egyértelmű a történelmi ismeret nélkül is akár a cselekményből, de nem a kislánynak, aki nem látja ezt. A mese rendje szerint persze rá kell éreznie.

 

Mondhatnám, hogy a különálló szálakban kevés eredetiség van. A háború és a mese is panelszerű, még a kis kilengéseivel is. Az összedolgozás sokkal jobbá teszi, nyilván, és akárhogy erőlködtem, nem sejtettem meg a végét. Ami nem azt jelenti, hogy teljesen meglepetésszerű. Azonban nem nagyon akarom fikázni a filmet. Megfogott a történet egyszerűsége és egyértelműsége most így elsőre, a képek sötét tónusa, hangulata, melyhez helyenként a háborús képek is idomulnak (pl. a vonatrobbantásnál). A tenyeres-szemes fickó tiszta Bosch-kép a terített asztalával együtt. A varangy is valami nagyon hasonló a sok undorító bogárral. Eszembe jutott valamennyire az Elveszett gyerekek városa, de aztán elhessegettem, biztos hülyeség.

 

Nagyon megérdemli ez a film, hogy megnézze az ember!

 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?