A Faun labirintusa.
 
Login/out
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

 
.
Indulás: 2007-10-19
 

 

 

 
 

 

     Csak meghívásra!

 

 

 

 

 

 

 

 

 Faun labirintusa semmilyen konkrét vallási jegyet nem visel magán, mégis az egyik legizgalmasabb magyarázata a kereszténység lényegének, amit valaha filmen rögzítettek. Nagyon brutális, és nagyon megindító.

Forrás: Best Hollywood

Maribel Verdú és Ivana Baquero

 

 

A Faun labirintusa című filmben párhuzamosan bontakozik ki egy tündérmese és egy háborús dráma. A spanyol polgárháború utolsó pillanataiban játszódó kosztümös film és a fantasyelemek izgalmasan keverednek egymással, a két világ különös párbeszéde önmagában elvarázsolja a nézőt. Ez a varázslat azonban annyira brutális, hogy akit zavarba ejt a lüktető emberi hús részletezett látványa, az legyen óvatos a jegypénztárakkal. Ritkán fordul elő, hogy egyszerre az összes sorban akadnak felszisszenő, zavartan vihogó és kényelmetlenül magukat igazgató emberek. Itt erre okot adtak az alkotók. A brutalitás azonban nem öncélú. Nagyon világos értelme van a szenvedésnek. A passió és a Narnia Krónikái két, e hasábokon eléggé lefitymált film keveréke A Faun labirintusa, de olyan keverék, ahol minden, ami a másik kettőben mesterkélt volt, az most működik.

A Faun labirintusa szimbolista alkotás. A film sodró lendülete és izgalmas látványvilága miatt okoskodó értelmezgetések nélkül is megállja a helyét, de jól láthatóan ez se nem történelmi, se nem horror-fantasy film. Hanem a kereszténység alapvetésének parabolája. Nem kell teológusnak lenni ahhoz, hogy az utalások tucatjait és az egész film dramaturgiáját egy különös köntösbe öltöztetett passió-játéknak értelmezzük. Modern filmes eszközökkel, lélegzetelállító látvánnyal és szerteágazó cselekménnyel magyarázza el ez a film, hogy mit kell azon érteni, hogy áldozat, hogy gonosz, hogy jó, hogy megváltás, hogy önként vállalt szenvedés, hogy árulás és megbocsátás, hogy a nyomorultak segítése, hogy kísértés. Természetesen nem egy Krisztus-történetet látunk, szó sincs istenkáromlásról vagy egy profanizált, esetleg mesévé szelídített képes bibliáról. Nem a történet a lényeg, hanem az értékek és dilemmák egyeznek meg a kanonizált passió értékeivel és dilemmáival. Nincsenek egyértelműen megfeleltethető szereplők, de a film összes nagy kérdése és válasza újszövetségi ihletettségű. Erre kicsit rásegítenek képekkel is, az aprószentek legyilkolásának ikonográfiája egy az egyben megjelenik a szemeit tenyerében viselő szörny termének falán például. De az ördög és az isten ebben a filmben nem a részletekben van, hanem a szimbolikus történet értelmezési szintjén.

Ofelia, az árva kislány, egy másik (itt föld alatti) világ titkos küldöttje a leggyengébb, de a jóság és az önfeláldozás erejével a fegyveres barbár környezetben mégis egyetlenként képes a csodára. A film emberek között játszódó szintje sem valós, a történet szinte irreális, a szereplők nem személyiségek, hanem értékek képviselői. A gonosz egyneműen gonosz, a jó egyneműen jó, az esendőség megbocsátható, a kísértés ördögi, a varázskönyv igazságai megkérdőjelezhetetlenek. A fantázia-világ szintje a maga próbatételeivel nem tűnik irreálisabbnak a fenti világnál, sőt, a két világ eseményei összefüggenek. Amikor fent rosszabbra fordulnak az események, akkor lent is nagy a baj. A két világ egymásnak válaszolgat.

Forrás: Best Hollywood
Ivana Baquero és Doug Jones a filmben


Közben lehet izgulni a köztársaságiakért, a kedves orvosért, a gonosz varangy vagy a csecsemőfaló szörny legyőzéséért. Látunk kínvallatást, lövöldözést, a film a legfelszínesebb, szó szerint értelmezhető szintjén is izgalmas és élvezetes. Megrendítő is, ritka, hogy a jót és a gonoszt ennyire átélhetően, ilyen erővel tudják vásznon ábrázolni. Nem csak tudjuk, hogy ki melyik oldalon áll, hanem a néző gyűlölni kezdi a rosszat, annyira, hogy ha nagyon fáj neki, önkéntelenül is örül a kínnak. A jó összes megpróbáltatásaikor pedig elfacsarodik a szíve.

Ebből az emberi mészárszékből és tündérekből, faunokból és szörnyekből álló mocskos kavalkádból világossá válik, hogy mit jelent a megváltás a maga teljes szakralitásában. A durvaság és a tisztaság keveredése nehezen ábrázolható, az önfeláldozás méltósága könnyen csúszik giccsbe, de itt minden a helyén van. Ez a film a modern embernek kulcs lehet a krisztusi történet átéléséhez. És még egy jó kis thrillert is lehet látni közben.

 

 

 

A Faun labirintusa
El laberinto del fauno
fantasy, dráma
2007. augusztus 28.
Rendezte: Guillermo del Toro
Szereplők: Ivana Baquero, Sergi López, Maribel Verdú, Doug Jones, Ariadna Gil
Író: Guillermo del Toro
Operatőr: Guillermo Navarro
Zeneszerző: Javier Navarrete
Gyártó ország: Mexikó, Spanyolország, USA
Hossz: 119 perc
Forgalmazó: Best Hollywood

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Képarány: 1.85:1(16:9)
Hang: magyar(5.1) , spanyol(5.1) , magyar(DTS) , spanyol(DTS)
Feliratok: magyar
Extrák: Audiókommentár - a rendező közreműködésével
Képgaléria
Előzetes
Tévészpot (televíziós előzetes)
Interjú - a szereplőkkel
Interjú - az alkotókkal
 

A Faun labirintusa értékelés

Tudjátok mit, legyen 8/10, mert érzem, hogy nem a legjobb napon néztem. Majd 1 év múlva újrázom. Amit még ajánlanék az a Mirrormask, ami sokkal kevesebb pénzből készülve repíti el az embert. Amiről még szót ejtenék, az az, hogy ez a poszter mennyire durva már! Hazai bemutató időpontja jelenleg március 8, de ez ugye mág változhat
 
 

A Faun labirintusa (El laberinto del fauno) egy 2006-os, három Oscar-díjat nyert spanyol nyelvű film Guillermo del Toro írásában-rendezésében. A címbeli faun a római mitológia teremtményére utal, míg az angol elnevezés (Pan's Labyrinth – "Pán labirintusa") a faunszerű görög istent, Pánt idézi meg, noha a filmben ilyen formában sosem említik.

A számos Golden Globe- és Oscar-jelölést kapott film permierje a 2006-os Cannes-i Filmfesztiválon volt. Spanyolországban és Mexikóban 2006 októberében került a mozikba, az észak-amerikai bemutatóra december 29-én került sor, míg Magyarországon 2007. március 8-tól volt látható.

 

Egy kislány fájdalmas története a felszínen, meg az ellenállóké. A fasiszta kapitányé. A lány története nem áll messze, sőt, nagyon közel áll a Végtelen történet meséjéhez: mentsd meg Meseországot, holdtölte előtt. Itt ugyan a fantázia birodalmát nem támadja semmi, leszámítva óriás békákat és tündérfaló rémeket, de ezek ugyanúgy a mesevilág részei, akár a faun és a labirintus. A labirintus, amelyik összeköti a két világot. A mesevilág persze egészen más, mint az Ende-regényben illetve adaptációjában. Sokkal szörnyűségesebb. Semmi sem egyértelmű benne. Pont, mint amilyen a külvilág a lány körül. Utóbbi persze egyértelmű a történelmi ismeret nélkül is akár a cselekményből, de nem a kislánynak, aki nem látja ezt. A mese rendje szerint persze rá kell éreznie.

 

Mondhatnám, hogy a különálló szálakban kevés eredetiség van. A háború és a mese is panelszerű, még a kis kilengéseivel is. Az összedolgozás sokkal jobbá teszi, nyilván, és akárhogy erőlködtem, nem sejtettem meg a végét. Ami nem azt jelenti, hogy teljesen meglepetésszerű. Azonban nem nagyon akarom fikázni a filmet. Megfogott a történet egyszerűsége és egyértelműsége most így elsőre, a képek sötét tónusa, hangulata, melyhez helyenként a háborús képek is idomulnak (pl. a vonatrobbantásnál). A tenyeres-szemes fickó tiszta Bosch-kép a terített asztalával együtt. A varangy is valami nagyon hasonló a sok undorító bogárral. Eszembe jutott valamennyire az Elveszett gyerekek városa, de aztán elhessegettem, biztos hülyeség.

 

Nagyon megérdemli ez a film, hogy megnézze az ember!

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?